Surorile Musulmane Forumul Femeilor Convertite la Islam
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» salam alikum
Convertirea mea la Islam EmptyMar Aug 30, 2011 3:39 pm Scris de yasemin

» Al Salamu` Alaykum w Rahmatullah w Baraktuhu !
Convertirea mea la Islam EmptyMar Aug 30, 2011 2:17 pm Scris de yasemin

» Ce este Hijabul ?
Convertirea mea la Islam EmptyJoi Aug 25, 2011 10:31 am Scris de Nana

» Bine ati venit pe Forumul Femeilor !
Convertirea mea la Islam EmptyJoi Aug 25, 2011 10:24 am Scris de Nana

» Moscheile din Romania
Convertirea mea la Islam EmptyDum Iul 03, 2011 6:43 pm Scris de Vizitator

» Salam Aleykum
Convertirea mea la Islam EmptyDum Iul 03, 2011 6:19 pm Scris de Vizitator

» Salam Aleykum
Convertirea mea la Islam EmptyDum Iul 03, 2011 3:49 pm Scris de NAYLA

» Nora si Soacra
Convertirea mea la Islam EmptyLun Mai 30, 2011 9:06 pm Scris de Admin

» Educatia copiilor in Islam
Convertirea mea la Islam EmptyLun Mai 30, 2011 8:25 pm Scris de Selma

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Admin
Convertirea mea la Islam I_vote_lcapConvertirea mea la Islam I_voting_barConvertirea mea la Islam I_vote_rcap 
Selma
Convertirea mea la Islam I_vote_lcapConvertirea mea la Islam I_voting_barConvertirea mea la Islam I_vote_rcap 
Aliye Alexia
Convertirea mea la Islam I_vote_lcapConvertirea mea la Islam I_voting_barConvertirea mea la Islam I_vote_rcap 
NAYLA
Convertirea mea la Islam I_vote_lcapConvertirea mea la Islam I_voting_barConvertirea mea la Islam I_vote_rcap 
yasemin
Convertirea mea la Islam I_vote_lcapConvertirea mea la Islam I_voting_barConvertirea mea la Islam I_vote_rcap 

Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Descopera Islamul pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Surorile Musulmane Forumul Femeilor Convertite la Islam pe site-ul dvs. de bookmarking social

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 10, Dum Apr 19, 2020 12:53 pm
islamic clock
calendar islamic

Convertirea mea la Islam

2 participanți

In jos

Convertirea mea la Islam Empty Convertirea mea la Islam

Mesaj  Admin Vin Mai 06, 2011 4:49 am

Am aflat despre Islam prin intermediul internetului si al unui bun prieten turc.
Mi s-a parut o religie foarte practica, foarte curata toate regulile acestei religii aveau sens. Am citit despre Islam, acum acumulat idei, cunostinte, si mi-am facut o idee, aceea ca Islamul este mai mult decat o religie o credinta, este un mod de ati trai viata, iti ordona viata, zilele din viata ta, acest lucru m-a atras foarte mult. M-am convertit la Islam acum 3 ani jumate si sunt multumita, impacata cu mine insumi, chiar pot sa spun fericita. M-am casatorit acum 1 an cu un cetatean tunisian musulman, ne merge foarte bine pana in prezent, Alhamdulillah si sper ca asa va fi si de acum incolo, Insh Allah !


Ultima editare efectuata de catre Admin in Joi Mai 19, 2011 6:20 pm, editata de 1 ori
Admin
Admin
Administrator
Administrator

Mesaje : 406
Puncte : 5989
Reputatie : 2
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : Bucuresti, Romania

https://surorilemusulmane.forumgratuit.ro

Sus In jos

Convertirea mea la Islam Empty As Salamu Aleykum

Mesaj  Aliye Alexia Mar Mai 10, 2011 7:39 am

Eram mica, pe vremea dictaturii, unde vedeai doua ore la tv si numai politica a comunistilor, si un pic de desene animate cu Mihaela, ca nu aveam voie sa vedem cele vestice. Dar mai vedeam sambata seara o emisiune foarte frumoasa , si anume, Teleenciclopedia. De acolo imi luam informatiile despre istorie, geografie, medicina, pana si despre istoria religiilor. Cel mai mult imi placeau emisiunile despre Egypt-ul antic. Pana cand, nu stiu cum a scapat la tv aceasta informatie, despre Islam. Si am aflat si despre scriitorul roman Mircea Eliade ca a scris o carte numita "Istoria religiilor". M-am inscris la biblioteca si am gasit cartea, citind-o pe nerasuflate. Cred ca aveam vreo 10 ani pe atunci, si am gasit Islamul. Nu am inteles prea multe, fiind mica, dar dupa caderea regimului, am gasit-o in librarie si am recitit-o. Atunci am inteles cate ceva, dar nu pe deplin. Asa ca am intrebat-o pe bunica mea, care se tragea dintr-un neam de tatari deportati din Crimeea de catre rusi, si asezati in Baragan. Ceea ce stia ea, era faptul ca bunicul ei a fost inmormantat intr-un cearceaf alb si intr-o parte , fara cosciug si ca atunci cand traia, purta salvari si turban. Dar comunistii i-au crestinat cu forta, mai ales ca s-au facut casatorii mixte, asa ca bunica mea a devenit crestina.
Acum vreo sapte ani, am gasit intr-o librarie Coranul, imbracat frumos si atragator, dar nu am apucat sa il citesc pe tot, deoarece eram sub influenta crestinismului si mi se parea o greseala daca il citesc. Asa ca l-am donat, si rau am facut, sau poate ca am facut bine, deoarece era tradus de catre un profesor roman si nu avea explicatii sa Il pot intelege.
Dupa ce m-am recasatorit cu un barbat roman (pe jumatate grec din partea mamei), acesta mi-a zis ca a lucrat ca electrician la Geamia din Bucuresti, Eroii Revolutiei. Am insistat sa ma duca si pe mine acolo, unde am vorbit cu administratorul despre religie. Imamul (Hogea) era tot tatar, si fusese Imamul insulei Ada Kaleh, nu era acolo.
Am inceput sa ma informez de pe internet asupra religiei si mi-a fost foarte greu, pentru ca puteau fi informatii eronate. Anul trecut in noiembrie, m-am hotarat sa ma convertesc, dar nu am putut, deoarece sotul nu vroia, fiind crestin. Am fost la Geamie si am vorbit cu Hogea si mi-a dat doua carti: prima despre Profetul Mohammad(Pacea si binecuvantarea fie asupra Lui) si cealalta, Coranul cu sensurile sale tradus in romana. Le-am citit pe nerasuflate si am descoperit ca acolo se vorbeste si despre descoperiri stiintifice. I-am aratat sotului meu, si asa l-am convins sa ne convertim amandoi in acelasi timp, adica in ianuarie anul acesta.
Aliye Alexia
Aliye Alexia

Mesaje : 8
Puncte : 4753
Reputatie : 5
Data de inscriere : 09/05/2011

Sus In jos

Convertirea mea la Islam Empty Alhamdulillah

Mesaj  Admin Mar Mai 10, 2011 2:35 pm

Laudat sa fie Allah Subhana sora, te-a indrumat si te-a adus pe calea cea dreapta si pe tine si pe sotul tau, Insh Allah sa va aiba in paza intotdeauna !
Admin
Admin
Administrator
Administrator

Mesaje : 406
Puncte : 5989
Reputatie : 2
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : Bucuresti, Romania

https://surorilemusulmane.forumgratuit.ro

Sus In jos

Convertirea mea la Islam Empty Re: Convertirea mea la Islam

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum