Surorile Musulmane Forumul Femeilor Convertite la Islam
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» salam alikum
 Regele si sotiile sale EmptyMar Aug 30, 2011 3:39 pm Scris de yasemin

» Al Salamu` Alaykum w Rahmatullah w Baraktuhu !
 Regele si sotiile sale EmptyMar Aug 30, 2011 2:17 pm Scris de yasemin

» Ce este Hijabul ?
 Regele si sotiile sale EmptyJoi Aug 25, 2011 10:31 am Scris de Nana

» Bine ati venit pe Forumul Femeilor !
 Regele si sotiile sale EmptyJoi Aug 25, 2011 10:24 am Scris de Nana

» Moscheile din Romania
 Regele si sotiile sale EmptyDum Iul 03, 2011 6:43 pm Scris de Vizitator

» Salam Aleykum
 Regele si sotiile sale EmptyDum Iul 03, 2011 6:19 pm Scris de Vizitator

» Salam Aleykum
 Regele si sotiile sale EmptyDum Iul 03, 2011 3:49 pm Scris de NAYLA

» Nora si Soacra
 Regele si sotiile sale EmptyLun Mai 30, 2011 9:06 pm Scris de Admin

» Educatia copiilor in Islam
 Regele si sotiile sale EmptyLun Mai 30, 2011 8:25 pm Scris de Selma

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Admin
 Regele si sotiile sale I_vote_lcap Regele si sotiile sale I_voting_bar Regele si sotiile sale I_vote_rcap 
Selma
 Regele si sotiile sale I_vote_lcap Regele si sotiile sale I_voting_bar Regele si sotiile sale I_vote_rcap 
Aliye Alexia
 Regele si sotiile sale I_vote_lcap Regele si sotiile sale I_voting_bar Regele si sotiile sale I_vote_rcap 
NAYLA
 Regele si sotiile sale I_vote_lcap Regele si sotiile sale I_voting_bar Regele si sotiile sale I_vote_rcap 
yasemin
 Regele si sotiile sale I_vote_lcap Regele si sotiile sale I_voting_bar Regele si sotiile sale I_vote_rcap 

Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Descopera Islamul pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Surorile Musulmane Forumul Femeilor Convertite la Islam pe site-ul dvs. de bookmarking social

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 10, Dum Apr 19, 2020 12:53 pm
islamic clock
calendar islamic

Regele si sotiile sale

In jos

 Regele si sotiile sale Empty Regele si sotiile sale

Mesaj  Selma Mier Mai 11, 2011 11:26 am

A fost odata un rege care avea 4 sotii.
Pe prima regele nu o iubea deloc,o neglija ,nici nu se uita la ea.
La a 2-a mergea ori de cate ori avea probleme si aceasta il ajuta de fiecare data pt ca il iubea.Ea era sprijinul lui.
Pe a 3-a regele o iubea avea incredere in ea ,era sfatuitoarea sa.
Iar pe a 4-a ,ehhhh aceasta era lumina ochilor sai,..o iubea enorm,numa la ea statea si numa de ea avea grija.Ar fi facut orice pt ea.
Anii trecura si regele se imbolnavi si simti ca-i vine ceasul.Si!!!!....ce se gandi el:’Am 4 sotii de ce sa merg singur in mormant?’.
Asa ca merse la sotia nr. 4 si ii zice:’Cand am sa mor vii cu mine in mormant?Tu esti viata mea stii ca as face orice pt tine.Vii???’,dar ea ii spuse ‘Nici vorba,nu am sa vin cu tine.’ Si pleca.
Atunci regele merse la sotia nr. 3 si ii puse aceeasi intrebare,iar raspunsul acesteia fu ‘Te-am iubit ,dar viata e prea buna asa ca nu vin cu tine in mormant.’
Dezamagit regele merse la sotia nr. 2 si-i zise:’Nu-i asa ca tu vei merge cu mine in mormant?Mereu m-ai ajutat la greu,vei fi si acum langa mine nu-i asa?’La care aceasta ii spuse:’regele meu permanant am fost alaturi de tine dar maximul pe care il pot face este sa te duc pana la mormant,dar sub nici o forma nu am sa vin cu tine acolo.’
SubhanaAllah...Allahu Akbar

Nici o sotie nu vroia sa-l urmeze.Regele era foarte trist si cum statea el asa abatut auzi un glas slab in spatele lui care ii spunea;’Eu am sa merg cu tine.EU!!! ......Eu am sa intru cu tine in mormant.’
Si cine credeti era????AAAA???? stiti?......Ei bine era sotia nr. 1,cea pe care regele o neglijase toata viata,cea de care nici macar nu intreba....Se uita la ea si vazu o femeie slaba ,batrana,bolnava care abia se tinea pe picioare.Deodata regele incepu sa regrete,spunandu-i :’Tu ai sa mergi cu mine in mormant?Tocmai tu ? cea de care nu am avut niciodata grija,cea pe care am ingnorat-o toata viata?Walahi(jur) ca daca ar fi sa ma intorc,de as avea o a doua sansa,as avea grija de tine.Ai fi cea mai iubita sotie a mea.’
Ei bine ,dragii mei,treaba sta in felul urmator:
Sotia nr. 4 este organismul(corpul nostru);placerile trupesti ca de ex. Placerea de a manca,placerile sexuale,placerea de a te parfuma etc...Ele nu vin cu tine in mormant.
Sotia nr. 3 reprezinta banii,bogatia fiecarui om.ele raman in urma si altcineva se va bucura de ele dupa ce mori.Nici ele nu merg cu tine in mormant.
Sotia nr. 2 repr familia,prietenii pe care ii ai in viata si care te ajuta la greu dar care maximu te conduc pana la mormant si se intorc dar nici vorba sa intre cu tine.
Sotia nr 1....ei bine sotia nr. 1 repr faptele noastre bune sau rele care ne vor insoti in mormant si ne vor fi tovaras in intuneric sau in lumina.Daca faptele voastre ar avea infatisarea unui om .....cum credeti ca ar arata?????

Averea si copiii sunt podoaba vietii celei lumesti, însã [lucrurile]
care rãmân sunt faptele bune ce vor avea la Domnul tãu mai bunã
rãsplatã si mai dãtãtoare de nãdejde vor fi ele. (18 : 45-46)

Abu Huraira (Allah sã-l aibã în mila Sa!) relateazã cã Trimisul lui
Allah a spus: Allah nu priveste la fetele vostre si nici la averea voastrã,
însã El priveste la faptele voastre si în inimile voastre.

(Muslim)

Anas (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah
a zis: Trei (lucruri) urmeazã un mort: membrii familiei sale, averea sa si faptele
sale. Douã dintre ele se întorc înapoi si al treilea îl însoteste. Oamenii
si averea se întorc, dar faptele sale rãmân cu el.

(Convenit)
Selma
Selma

Mesaje : 19
Puncte : 4832
Reputatie : 0
Data de inscriere : 26/03/2011
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum