Surorile Musulmane Forumul Femeilor Convertite la Islam
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» salam alikum
Credinta in Allah Preainaltul EmptyMar Aug 30, 2011 3:39 pm Scris de yasemin

» Al Salamu` Alaykum w Rahmatullah w Baraktuhu !
Credinta in Allah Preainaltul EmptyMar Aug 30, 2011 2:17 pm Scris de yasemin

» Ce este Hijabul ?
Credinta in Allah Preainaltul EmptyJoi Aug 25, 2011 10:31 am Scris de Nana

» Bine ati venit pe Forumul Femeilor !
Credinta in Allah Preainaltul EmptyJoi Aug 25, 2011 10:24 am Scris de Nana

» Moscheile din Romania
Credinta in Allah Preainaltul EmptyDum Iul 03, 2011 6:43 pm Scris de Vizitator

» Salam Aleykum
Credinta in Allah Preainaltul EmptyDum Iul 03, 2011 6:19 pm Scris de Vizitator

» Salam Aleykum
Credinta in Allah Preainaltul EmptyDum Iul 03, 2011 3:49 pm Scris de NAYLA

» Nora si Soacra
Credinta in Allah Preainaltul EmptyLun Mai 30, 2011 9:06 pm Scris de Admin

» Educatia copiilor in Islam
Credinta in Allah Preainaltul EmptyLun Mai 30, 2011 8:25 pm Scris de Selma

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Admin
Credinta in Allah Preainaltul I_vote_lcapCredinta in Allah Preainaltul I_voting_barCredinta in Allah Preainaltul I_vote_rcap 
Selma
Credinta in Allah Preainaltul I_vote_lcapCredinta in Allah Preainaltul I_voting_barCredinta in Allah Preainaltul I_vote_rcap 
Aliye Alexia
Credinta in Allah Preainaltul I_vote_lcapCredinta in Allah Preainaltul I_voting_barCredinta in Allah Preainaltul I_vote_rcap 
NAYLA
Credinta in Allah Preainaltul I_vote_lcapCredinta in Allah Preainaltul I_voting_barCredinta in Allah Preainaltul I_vote_rcap 
yasemin
Credinta in Allah Preainaltul I_vote_lcapCredinta in Allah Preainaltul I_voting_barCredinta in Allah Preainaltul I_vote_rcap 

Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Descopera Islamul pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Surorile Musulmane Forumul Femeilor Convertite la Islam pe site-ul dvs. de bookmarking social

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 10, Dum Apr 19, 2020 12:53 pm
islamic clock
calendar islamic

Credinta in Allah Preainaltul

In jos

Credinta in Allah Preainaltul Empty Credinta in Allah Preainaltul

Mesaj  Admin Joi Mai 05, 2011 6:01 pm

Credinta in Allah, Preainaltul

Allah Preaînaltul spune:
Şi când i-au vãzut dreptcredincioşii pe aliaţi, au zis: „Aceasta este ceea ce ne-au fãgãduit Allah şi Trimisul Sãu. Adevãr au grãit Allah şi Trimisul Sãu”. Şi nu a fãcut aceasta decât sã le sporeascã lor credinţa şi supunerea. (33 : 22)
Acelora cãrora lumea le-a spus: “Oamenii s-au adunat împotriva voastrã, deci temeŢi-vã de ei!”, credinţa le-a sporit şi au zis ei: “Ne este de ajuns [ajutorul lui] Allah şi El este cel mai bun ocrotitor al nostru!
Şi ei s-au întors [dupã aceea] cu binefacerea lui Allah şi harul Sãu, fãrã sã-i fi atins nici un rãu. Ei au cãutat mulţumirea lui Allah, cãci Allah este Dãtãtor de har nemãsurat. (3 : 173, 174)
Şi încrede-te în Cel Veşnic Viu, care nu moare niciodatã. (25 : 58)
Şi în Allah trebuie sã se încreadã cei care (se în)cred! (14: 12)
Dar o datã ce ai luat o hotãrâre, încrede-te în Allah! (3 : 159)
Iar aceluia care se încrede în Allah, El îi este de ajuns. (65 : 3)
Ci cu adevãrat credincioşi sunt aceia ale cãror inimi se cutremurã când se pomeneşte [numele lui] Allah şi a cãror credinţã sporeşte când li se citesc versetele Lui şi se încred în Domnul Lor. (8 : 2)

Faptul că este Preainalt nu contrazice faptul că El este aproape Allah este aproape şi răspunde chemarii celui care îl cauta. El ştie ideile lor secrete.
El ştie secretul şi ceea ce este ascuns. El ştie ceea ce se scufunda în pământ şi ceea ce iese de acolo, ce coboara din ceruri şi ceea ce se ridica inspre ceruri.
Allah a creat fiecare lucru cu un anumit scop. Nimic nu este în zadar.
Noi trebuie cu toată convingerea să căutăm Adevărul Divin, încurajaţi de faptul că de asemenea Adevărul lui Allah, prin mila Sa, ne caută şi încearcă să ajungă la noi.
Allah nici nu se joacă şi nici nu glumeşte cu creaturile Sale.
Întreaga creaţie este făcută cu un scop drept şi înţelept. Însă de obicei oamenii nu realizează sau nu în ţeleg acest lucru pentru că se cufundă în propria lor ignoranţă, rostite sau dorinţă.Ignoranţa, intoleranţa, dorinţa, invidia şi egoismul par uneori să se răspândească în viaţă.
în Ziua Judecăţii binele şi răul vor fi separate. Timpul a fost deja stabilit. Momentul Adevărului va veni la timpul potrivit.Allah Preamăritul şi Preaînaltul a spus in Coran:
„Oare credeţi că v-am creat pe voi fără rost şi că nu vă veţi întoarce la Noi?” ~ Preaînalt este Allah, Stăpânul adevărat!Nu este Dumnezeu afară de El, Stăpânul Tronului sublim!” [Coran 23-116]
“Şi nu am făcut Noi cerurile şi pământul şi cele ce se află între ele, jucându-ne. ~ Nu le-am făcut Noi decât întru adevăr,însă cei mai mulţi dintre ei nu ştiu.” [Coran 44,39]
„Sunteţi voi siguri că Cel din cer nu va lăsa să vă înghită pământul, când iată că el se cutremură? ! Sau sunteţi siguri că Cel din cer nu va trimite asupra voastră o vijelie cu pietre? Atunci veţi şti cum va fi mustrarea Mea!” (Coran 67: 16-17)

Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa) a spus: „Nu aveti încredere în mine când eu sunt cel în care are incredere Cel Care se afla în ceruri şi revelatia vine la mine din cer dimineata şi seara? ”
„Milostivului i se va arata mila de la Cel Milostiv. Ai mila asupra celor de pe pământ, pentru ca Cel Care se afla în cer să aibă mila asupra ta. ”


Admin
Admin
Administrator
Administrator

Mesaje : 406
Puncte : 5992
Reputatie : 2
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : Bucuresti, Romania

https://surorilemusulmane.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum