Surorile Musulmane Forumul Femeilor Convertite la Islam
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» salam alikum
Imporandu-l pe Allah EmptyMar Aug 30, 2011 3:39 pm Scris de yasemin

» Al Salamu` Alaykum w Rahmatullah w Baraktuhu !
Imporandu-l pe Allah EmptyMar Aug 30, 2011 2:17 pm Scris de yasemin

» Ce este Hijabul ?
Imporandu-l pe Allah EmptyJoi Aug 25, 2011 10:31 am Scris de Nana

» Bine ati venit pe Forumul Femeilor !
Imporandu-l pe Allah EmptyJoi Aug 25, 2011 10:24 am Scris de Nana

» Moscheile din Romania
Imporandu-l pe Allah EmptyDum Iul 03, 2011 6:43 pm Scris de Vizitator

» Salam Aleykum
Imporandu-l pe Allah EmptyDum Iul 03, 2011 6:19 pm Scris de Vizitator

» Salam Aleykum
Imporandu-l pe Allah EmptyDum Iul 03, 2011 3:49 pm Scris de NAYLA

» Nora si Soacra
Imporandu-l pe Allah EmptyLun Mai 30, 2011 9:06 pm Scris de Admin

» Educatia copiilor in Islam
Imporandu-l pe Allah EmptyLun Mai 30, 2011 8:25 pm Scris de Selma

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Admin
Imporandu-l pe Allah I_vote_lcapImporandu-l pe Allah I_voting_barImporandu-l pe Allah I_vote_rcap 
Selma
Imporandu-l pe Allah I_vote_lcapImporandu-l pe Allah I_voting_barImporandu-l pe Allah I_vote_rcap 
Aliye Alexia
Imporandu-l pe Allah I_vote_lcapImporandu-l pe Allah I_voting_barImporandu-l pe Allah I_vote_rcap 
NAYLA
Imporandu-l pe Allah I_vote_lcapImporandu-l pe Allah I_voting_barImporandu-l pe Allah I_vote_rcap 
yasemin
Imporandu-l pe Allah I_vote_lcapImporandu-l pe Allah I_voting_barImporandu-l pe Allah I_vote_rcap 

Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Descopera Islamul pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Surorile Musulmane Forumul Femeilor Convertite la Islam pe site-ul dvs. de bookmarking social

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 10, Dum Apr 19, 2020 12:53 pm
islamic clock
calendar islamic

Imporandu-l pe Allah

In jos

Imporandu-l pe Allah Empty Imporandu-l pe Allah

Mesaj  Admin Vin Mai 06, 2011 5:18 am

Implorandu-L Pe Allah


``O Allah, pune lumina in inima mea, lumina in limba mea, lumina in auzul meu, lumina in ochii mei, lumina in spatele meu, lumina in fata mea, luminia in dreapta mea, luminia in stanga mea, lumina deasupra mea, lumina mai jos de mine, pune luminia in muschiul meu, in trupul meu, in sangele meu, in parul meu si in pielea mea, lumina in sufletul meu, si fa lumina abundenta pentru mine, fa lumina si da-mi lumina.``





Hadith transmis de Imam Muslim si altii

``Ya Raab ! Ajuta-ma sa zic adevarul in fata puternicilor si sa nu zic minciunile ca sa primesc aplauzele slabilor

Ya Raab ! Daca imi dai bani sa nu-mi iei fericirea

Ya Raab ! Daca imi dai puterea sa nu-mi iei mintea

Ya Raab ! Daca imi dai succesul sa nu-mi iei modestia

Ya Raab ! Si daca imi dai modestia, sa nu-mi iei mandria

Ya Raab ! Invata-ma sa iubesc lumea cum ma iubesc pe mine

Ya Raab ! Invata-ma sa-mi cer socoteli inainte sa mi se ceara socotelile pe lumea cealalta

Ya Raab ! Invata-ma ca iertarea este cea mai mare treapta a puterii si ca razbunarea este primul semn al slabiciunii

Ya Raab ! Sa nu ma lasi sa devin increzut daca reusesc nici de disperat daca esuez

Ya Raab ! Adu-mi aminte ca esecul tot timpul il precedeaza o reusita

Ya Raab ! Daca imi iei banii (averea), da-mi speranta, si daca imi iei reusita, da-mi puterea ca sa inving esecul

Ya Raab ! Si daca imi iei sanatatea, lasa-mi credinta (Imanul)

Ya Raab! Daca am facut raul cuiva sa-mi dai puerea sa-mi cer iertare
Si daca lumea mi-a facut rau, sa-mi dai curajul iertarii

Ya Raab ! Si daca te uit, sa nu ma uiti din iertarea ta. Tu esti cel puternic si iertator.

Ameen !Ameen !Ameen !``

Muslim

Ibn Anas (Allah fie multumit de el) a relatat ca Profeul Muhammad (pacea si binecuvantarea fie asupra lui) obisnuia sa spuna:

``O Allah, ma supun Tie si cred in Tine si m-am bazat pe Tine si ma intorc la Tine si am fost indrumat de Tine, caut refugiu la Tine cu voia Ta, nu exista nici un alt Dumnezeu decat Tine, din ghidarea Ta pentru mine. Tu esti Existentul care nu moare in timp ce dijinni si oamenii vor muri toti.``

Muslim

La admirarea de Luna Noua (Luna din Cer) Tirmidhi a relatat:

``Allah este Cel Maret. O Allah adune noua Luna cea noua cu securitate si credinta, cu pace in Islam si in armonie cu ceea ce Domnul nostru Cel Iubit iubeste si ceea ce-L implora. Domnul nostru si Domnul Tau este Allah.``

Tirmidhi

Profetul Muhammad ( pacea si bineuvantarea fie asupra lui):


" O,Allah! Te rog pe Tine pentru calauzire, credinta ,castitate si multumire."

" Allah, iarta'ma, ai mila de mine,calauzeste'ma si ai rabdare cu mine si daruieste'mi hrana si izbavirea."

" Allah,Indrumator al inimilor, indruma inimile noastre cu supunere fata de tine."

" O, Allah, fa ca religia mea sa fie buna pentru mine si prin ea treburile mele sa fie aparate, indreapta pentru mine lumea in care imi duc zilele si sa'mi fie bine in Viata de apoi, caci acesta este lacasul meu, unde trebuie sa ma intorc, si pregateste'mi viata, ca sa pot face mult bine, iar moartea sa'mi fie o alinare a tuturor rautatilor."

" O,Allah! Mult mi'am gresit mie.Nimeni nu poate ierta pacatele afara de Tine.Daruieste'mi iertarea si ai mila de mine, caci tu esti Atoateiertator si Milostiv."

" O,Allah! Iarta'mi greselile, nestiinta si necumpatarea in treburile mele, caci tu cunosti mai bine greselile mele decat mine.O, Allah! Iarta'ma pentru greselile pe care le'am facut in gluma sau in serios, cu vrere sau fara de vrere.O,Allah! Iarta'ma pentru pacatele trecute si cele viitoare, pe care le'am savarsit in ascuns sau la vedere, caci tu le stii mai bine decat mine.Tu esti Alfa si Omega si esti Atotputernic."

" La Tine caut adapost de rautatea lucrurilor pe care le'am facut si de rautatea celor pe care nu le'am facut."

" O,Allah! La Tine caut apararea de neputiinta,nepasare, lasitate,zgarcenie,batranete si chinurile mormantului.O,Allah, daruiste sufletului meu credinta si cruta'l.Tu esti Bun cu cei curati la suflet.Tu esti Pazitorul si Prietenul pazitor al sufletului meu.O,Allah! La Tine caut adapost de stiinta care nu aduce folos si de inima ce nu are frica si de dorinta neimplinita si de rugamintea ce ramane fara raspuns."

" Allah, apara'ma de incercarile si chinul Iadului si de rautatile bunastarii si saraciei."

" O, Allah! Cer de la Tine ceea ce iti starneste mila si iertarea;apara'ma de pacat,;sa am folos de orice fapta buna, reusita de a ajunge in Rai si izbavire de Focul Iadului."

Admin
Admin
Administrator
Administrator

Mesaje : 406
Puncte : 5990
Reputatie : 2
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : Bucuresti, Romania

https://surorilemusulmane.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum