Surorile Musulmane Forumul Femeilor Convertite la Islam
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» salam alikum
Fecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran EmptyMar Aug 30, 2011 3:39 pm Scris de yasemin

» Al Salamu` Alaykum w Rahmatullah w Baraktuhu !
Fecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran EmptyMar Aug 30, 2011 2:17 pm Scris de yasemin

» Ce este Hijabul ?
Fecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran EmptyJoi Aug 25, 2011 10:31 am Scris de Nana

» Bine ati venit pe Forumul Femeilor !
Fecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran EmptyJoi Aug 25, 2011 10:24 am Scris de Nana

» Moscheile din Romania
Fecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran EmptyDum Iul 03, 2011 6:43 pm Scris de Vizitator

» Salam Aleykum
Fecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran EmptyDum Iul 03, 2011 6:19 pm Scris de Vizitator

» Salam Aleykum
Fecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran EmptyDum Iul 03, 2011 3:49 pm Scris de NAYLA

» Nora si Soacra
Fecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran EmptyLun Mai 30, 2011 9:06 pm Scris de Admin

» Educatia copiilor in Islam
Fecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran EmptyLun Mai 30, 2011 8:25 pm Scris de Selma

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Admin
Fecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran I_vote_lcapFecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran I_voting_barFecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran I_vote_rcap 
Selma
Fecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran I_vote_lcapFecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran I_voting_barFecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran I_vote_rcap 
Aliye Alexia
Fecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran I_vote_lcapFecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran I_voting_barFecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran I_vote_rcap 
NAYLA
Fecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran I_vote_lcapFecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran I_voting_barFecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran I_vote_rcap 
yasemin
Fecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran I_vote_lcapFecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran I_voting_barFecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran I_vote_rcap 

Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Descopera Islamul pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Surorile Musulmane Forumul Femeilor Convertite la Islam pe site-ul dvs. de bookmarking social

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 10, Dum Apr 19, 2020 12:53 pm
islamic clock
calendar islamic

Fecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran

In jos

Fecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran Empty Fecioara Maria (Maryam) (Allah fie multumit de ea!) in Coran

Mesaj  Admin Vin Mai 06, 2011 5:49 am

In Coran, pentru nici o femeie nu se acordă mai multă atenţie decât Mariei. Ea primeste cea mai mare atenţie decat alte femei menţionate în Coran, chiar dacă toţi proorocii, cu excepţia lui Adam, au avut mame.
In Coran din 114 capitole, ea se află printre cele opt persoane care au un capitol numit după ei. Capitolul XIX al Coranului este numit după ea, Mariam, înseamnă în limba arabă Maryam si in limba romana Maria . Al III-lea capitol din Coran este numit după tatăl ei, Imran. Capitolele Mariam şi Imran sunt printre cele mai frumoase capitole din Coran. Maria (pacea fie asupra ei) este singura femeie specific numita în Coran. ``Multi barbati au atins nivelul de perfecţiune, dar nici o femeie nu a atins un asemenea nivel cu excepţia Mariei, fiica lui Imran si Asia, sotia lui Faraon. " (Bukhari 4.643).
Într-adevăr, atât Maria cat şi soţia lui Faraon sunt un exemplu. (Coran 66:11-12). Fecioara Maria joacă un rol foarte important in Islam. Ea este un mare exemplu pentru toţi oamenii. In Coran, povestea Mariei începe în timp ce ea este încă în pântecele mamei sale. Mama Mariei, a declarat: "Domnul meu ma dedic Tie, ceea ce este în pântecele meu este pentru serviciile Tale:! Accepta Deci, aceasta din mine: Pentru ca Tu auzi si ştii toate lucrurile" (Coran 3:35).

Ea a vrut copilul în pântecele ei pentru a-I servi numai Creatorului. Când Maria a fost trimisa, ea a spus: "Domnul meu Iată, Eu sunt insarcinata cu un copil de sex feminin!" (Coran 3:36). Dumnezeu este cel mai bun Planificator. Coran 3:36 continuă "... şi Dumnezeu a ştiut cel mai bine ce a născut-" Mariam literalmente înseamnă" servitoarea lui Dumnezeu. "
n Coran 3:37, Dumnezeu afirmă că El a acceptat-o pe Maria cand mama ei a intrebat. El a făcut-o să crească pe Maria în puritate şi frumuseţe. Ea a fost atribuita în grija unui preot, numit Zaharia. Acest lucru este interesant având în vedere ca pentru puţine femei s-a dat această oportunitate.
Deşi soţia lui Zaharia era stearpă şi era foarte batrana, Dumnezeu il binecuvântează pe Zaharia si sotia sa Elisabeta cu Ioan. Ioan este cunoscut sub numele de "Ioan Botezătorul" din Biblie. Zaharia a fost sceptic dupa ce ingerii au anunţat naşterea lui Ioan. Răspuns la scepticismul său a fost "Oare Dumnezeu a realizat ceea ce El a voit" (Coran 3:40). Ioan a devenit un Profet nobil şi cast ca îngerii au declarat (Coran 3:39).

Coranul discută miraculoasa concepţia a Mariei, de asemenea. Se referă atunci când ea s-a retras de la familia sa într-un loc în Orientul Mijlociu, cand i s-a aratat Ingerul Gabriel care a spus: "Nu, eu sunt doar un mesager de la Domnul, pentru ca-ţi v-a darui un fiu pur." (Coran 19:19). pe Iisus (Allah fie multumit de el)
Isus este un Profet şi un Mesager. Un Mesager este un Profet care a dat revelaţie de la Dumnezeu.
După conceperea Iisus, Maria a plecat cu copilul la un loc îndepărtat (Coran 19:22). "Şi durerile naşterii ei a condus la trunchiul unui palmier Ea a strigat (în suferinţa ei):." Ah, daca as fi murit înainte de acest lucru ar fi că am fost un lucru uitat! "" (Coran 19 : 23). "Dar, (o voce) a strigat la ea de sub palmier:" Grieve nu pentru tine Caci Domnul a oferit un parau sub tine; tine-te ca se v-a misca trunchiul de palmier:! vor cădea curmale proaspete coapte date pentru tine. Deci, mânca şi bea``. ``Şi dacă, dupa vei vedea vreun om, spune, "Am promis un post la Dumnezeu, Cel mai Milostiv, şi această zi nu voi intra în nici o convorbire cu orice om "". (Coran 19:24-26).
Naşterea din fecioară a lui Iisus a fost un semn. "Şi amintitiva de ea care păzit castitatea: am suflat în ea spiritul nostru, şi am făcut-o şi cu fiul ei, un semn pentru toate popoarele." (Coran 21:91). Toti Profeţii anterioari au confirmat unicitatea lui Dumnezeu, Tawheed. Întrucât Sfânta Treime este conceptul fundamental al lui Dumnezeu în Creştinism, Tawheed este conceptul fundamental al lui Dumnezeu în Islam. Dumnezeu există independent de religie. Musulmanii nu cred în conceptul de Sfânta Treime (Coran 5:73). Dumnezeu nu este Iisus, iar Isus nu este fiul lui Dumnezeu, este Trimisul Sau (Coran 5:72). La Ziua Judecăţii, atunci când Iisus este întrebat dacă el a chemat oamenii să se închine lui şi mama lui ca doi zei, Iisus va spune:.! "Slavă Ţie nu ar putea niciodată să spun ceea ce nu am avut nici un drept (de a spune) am avut sa declar un astfel de lucru, ai vrea într-adevăr, l-au cunoscut Tu ştii ce este în inima mea, pentru ca Tu ştii pe deplin tot ceea ce este ascuns. "(Coran 5:116).
Oamenii nu ar trebui să se închine la creatiile lui Dumnezeu, inclusiv Iisus şi Maria (Allah fie multumit de El si Ea). Noi nu trebuie să atribuim oricarei dintre creatiile lui Dumnezeu atributele Sale divine şi caracteristicile. "El este Dumnezeu Creatorul, Unicul, Preainaltul, Pentru ca El face parte dintre numele cele mai frumoase, tot ceea ce este în ceruri şi pe pământ El mareste, `` El este Atotputernicul" (Coran 59:24).
"Într-adevăr, în Mesagerul lui Dumnezeu, aveţi un exemplu bun de urmat, pentru cei care speră la Intalnirea cu Dumnezeu şi in ultima zi, îşi aduce de Dumnezeu." (Coran 33:21).
Admin
Admin
Administrator
Administrator

Mesaje : 406
Puncte : 5991
Reputatie : 2
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : Bucuresti, Romania

https://surorilemusulmane.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum