Surorile Musulmane Forumul Femeilor Convertite la Islam
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» salam alikum
Salutul Islamic EmptyMar Aug 30, 2011 3:39 pm Scris de yasemin

» Al Salamu` Alaykum w Rahmatullah w Baraktuhu !
Salutul Islamic EmptyMar Aug 30, 2011 2:17 pm Scris de yasemin

» Ce este Hijabul ?
Salutul Islamic EmptyJoi Aug 25, 2011 10:31 am Scris de Nana

» Bine ati venit pe Forumul Femeilor !
Salutul Islamic EmptyJoi Aug 25, 2011 10:24 am Scris de Nana

» Moscheile din Romania
Salutul Islamic EmptyDum Iul 03, 2011 6:43 pm Scris de Vizitator

» Salam Aleykum
Salutul Islamic EmptyDum Iul 03, 2011 6:19 pm Scris de Vizitator

» Salam Aleykum
Salutul Islamic EmptyDum Iul 03, 2011 3:49 pm Scris de NAYLA

» Nora si Soacra
Salutul Islamic EmptyLun Mai 30, 2011 9:06 pm Scris de Admin

» Educatia copiilor in Islam
Salutul Islamic EmptyLun Mai 30, 2011 8:25 pm Scris de Selma

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Admin
Salutul Islamic I_vote_lcapSalutul Islamic I_voting_barSalutul Islamic I_vote_rcap 
Selma
Salutul Islamic I_vote_lcapSalutul Islamic I_voting_barSalutul Islamic I_vote_rcap 
Aliye Alexia
Salutul Islamic I_vote_lcapSalutul Islamic I_voting_barSalutul Islamic I_vote_rcap 
NAYLA
Salutul Islamic I_vote_lcapSalutul Islamic I_voting_barSalutul Islamic I_vote_rcap 
yasemin
Salutul Islamic I_vote_lcapSalutul Islamic I_voting_barSalutul Islamic I_vote_rcap 

Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Descopera Islamul pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Surorile Musulmane Forumul Femeilor Convertite la Islam pe site-ul dvs. de bookmarking social

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 10, Dum Apr 19, 2020 12:53 pm
islamic clock
calendar islamic

Salutul Islamic

In jos

Salutul Islamic Empty Salutul Islamic

Mesaj  Admin Joi Mai 05, 2011 6:17 pm

“As-Salaamu Alaikum” este cea mai buna du’a
Cuvantul “salam“- pace vine de la radacina “salama“, care implica sa fi ferit de rau si nedreptate. Atunci cand ii salutam pe alti musulmani, salutul inseamna “Niciun rau sa nu te atinga din partea mea (sa nu ai parte de niciun rau si de nicio nedreptate)``.
Cea mai corecta forma pe care si Profetul Muhammad (pacea si binecuvantarea fie asupra lui) este
“As-Salaamu Alaikum wa Rahmatu Allah w Baraktuhu`` si inseamna ``Pacea si Milostenia lui ALLAH si Binecuvantarea Lui fie asupra voastra.”
”As-Salaamu Alaikum” este o forma de credinta: Coran “Nu veti intra in paradis pana ce nu veti crede si nu veti crede pana nu va veti iubi unul pe altul. Sa nu va spun eu despre un lucru pe care daca il veti face, va veti iubi unul pe altul? Raspanditi “salam” (salutul pacii) printre voi.”

In Coran despre Salutul musulmanilor:
ALLAH trimite Salutul Sau celor care cred in El, in special asupra profetilor ca Nuh, Ibraheem, Ismaeel, Musa, ..
“Pace asupra lui Nor in toate veacurile!
“Pace asupra lui Ibrahiim!”
“Pace asupra lui Moise si a lui Aron!”
“Pace asupra lui Elia!”
(Surat As-Saaffat: 79, 109, 120,130)


Te-ai trezit de dimineata si ti-ai salutat sotia si copiii, spunandu-le “Assalaamu Alaikum”?
Sau le-ai spus “Buna dimineata”? sau obisnuitul “Salut”.
Trebuie sa-i invatam pe copiii nostri importanta salutului islamic sau alt mod de a saluta?
Sau atunci cand ne despartim de ei dupa ce-i ducem la scoala le spunem “Bye”- “La revedere”.
Intr-adevar “As salamu alaikum” este o du’a- o ruga pentru pace si o binecuvantare.
Pentru multi poate ca este insignifiant, insa “As-Salaamu Alaikum” este cel mai bun salut care poate exista.
El este o practica si o invatatura care ne-a parvenit de la profetul Muhammad (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa)si el este cel mai bun exemplu pentru omenire.
ALLAH este Cel care i-a stabilit lui acest mod de a ssaluta si niciun altul.
“Si daca vin la tine, [Muhammad] aceia care cred in versetele Noastre, spune:”Pacea fie asupra voastra!”(Surat Al-An’am: 54)
Admin
Admin
Administrator
Administrator

Mesaje : 406
Puncte : 5989
Reputatie : 2
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : Bucuresti, Romania

https://surorilemusulmane.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum